Nyitvatartási idő: H-P 08:00 - 16:00 |
Ajánlatkérés
Legjobb ajánlat

A szelemenekről bővebben

A szelemen a tetőszerkezet egyik alapvető eleme, amit hagyományosan fából készítettek – és készítenek még napjainkban is –, ám az acélszerkezetes épületek esetében ez már nem lenne elég hatékony, tartós, illetve egyáltalán beépíthető, ezért a modern változat már profilra hengerelt acéllemezből készül.

Az acél szelemen számtalan előnnyel rendelkezik a fából készült változattal szemben, amelyeket érdemes közelebbről is megismerni; ezekről szól alábbi cikkünk.

A szelemen szerepe

A tetőszelemen a szarufák alátámasztását végzi a tetőszerkezetben: az eresszel párhuzamosan, annak közvetlen közelében, valamint a tető közbenső részein és a tetőgerincen is megtalálható, és a tetőnek hosszirányú merevítéséért felelős.

Alapvetően háromféle tetőszelemen-típust különböztethetünk meg:

  • talpszelemen,
  • derékszelemen,
  • gerincszelemen.

A talpszelemeneket az eresznél kell keresni: ezek támasztják alá a szarufákat, a derékszelemenek alkotják a tetőszerkezet gerendázatát, míg a gerincszelemenek szintén a szarufák alátámasztására szolgálnak, de a tetőgerinc alatt, és a 6-8 méternél szélesebb főtartó-távolságok esetében van rájuk szükség.

A tetőszelemenek emellett az épületek másodlagos tartószerkezeti funkcióját is képesek betölteni; ebben az esetben a szerkezetek merevítésére és az önhordó burkolatok terhének továbbítására szolgálnak, de akár elsődleges tartószerkezet is készülhet belőlük rácsos tartószerkezetek és könnyűszerkezetes épületek esetében.

Szelemen Szelemen

Az acél szelemenek előnyei

A szelemenek kifejezetten gazdaságosak, az épületek kivitelezése pedig lényegesen hatékonyabb általuk, mivel a földön is előszerelhetőek, majd daruval a helyükre emelhetőek, ami biztonságosabbá is teszi a munkát. A gyártás során előkészített furatoknak köszönhetően a csavarkötéssel történő rögzítés gyors, és csak minimális – utólagos – felületkezelésre van szükség, emellett a későbbi nyílásmódosítások és a burkolati elemek cseréje is egyszerű.

Az acél szelemenek emellett az épületszerkezet alaktartását is biztosítják, mechanikai tulajdonságaik és alacsony súlyuk okán nagy teherbírásúak, merevek, hosszú élettartamúak, ráadásul 100%-ban újrahasznosíthatóak, és az erős földrengéseknek is képesek ellenállni. Említésre méltó előny még, hogy a szállítási költségük alacsony, hiszen kis helyigényűek és könnyűek.

Az acél szelemenek típusai

A szelemenek hidegen hengerelt, horganyzott acélból készülnek, és többféle változatban is beszerezhetőek. A leggyakoribb típusok – melyek kínálatunkban is megtalálhatóak – a következők:

Az acél szelemenek magassága 100-400 mm, a vastagságuk 1,5-4 mm, a hosszúságuk általában 2-13,5 m, de egyedi megrendelésre akár 15 méteres szelemen is készíthető. A gyártás során – a megrendelő igényeinek és az építési terveknek megfelelően – különféle méretű és alakú perforációk és furatok készítése is lehetséges, melyek átmérője 12-18 mm lehet.

Fontos, hogy a fentebb felsorolt típusok az alakjukon túl szinte semmiben nem különböznek egymástól, mindössze a felhasználási területeik lehetnek mások a tervek szerint, így például a Z szelemeneket főként tetőszerkezetnél alkalmazzák, míg a C szelemen inkább a falszerkezetekben fordul elő.

Érdemes még tudni, hogy az egyes szelementípusok toldása is más-más módszerrel oldható meg; erre jó példa, hogy míg a C szelemeneket speciális toldó elemmel lehet egymáshoz rögzíteni, addig a Z szelemenek egymásba fordítva toldhatóak.

Az acél szelemenek és -szerkezetek tűzállósága

Az acél szelemenek tűzállósága összetett műszaki jellemző, ezért a meghatározása is összetettebb, mint más műszaki jellemzőké. A tűzállóság függhet többek között a szelvények alakjától, a szerkezet kialakításától, a terheléstől, valamint a tűzgátló anyagoktól is.

A tűzállóság meghatározása háromféleképp lehetséges: akkreditált laboratórium által végzett, szabványos vizsgálattal, tartószerkezetek esetén az Eurocode szabványok szerint, valamint a két módszer kombinációjával.

A szelemenek ára

A szelemen ára kifejezetten kedvező; alacsonyabb, mint a fából készült változaté, azonban sokkal fontosabb az ár-érték arány, ami az acél szelemenek esetében kiemelkedő. Az élettartamuk ugyanis rendkívül hosszú, akár több évtized is lehet a megfelelő körülmények biztosítása mellett, és az épület lebontása után újra is hasznosíthatóak – akár eredeti formájukban, akár átalakítva is.

Ebből egyenesen következik, hogy az acél szelemen ára – legyen bármennyi is – lényegesen jobban megéri, mint az alternatíváié, de ettől függetlenül egy biztosan kijelenthető: kimondottan kedvező, és esetenként az akciók révén még tovább is csökkenthető.

Ha felkeltettük az érdeklődését a kínálatunkból beszerezhető Z szelemenek, C szelemenek, U szelemenek és Σ, vagyis szigma szelemenek iránt, és kérdése lenne, illetve, ha megrendelést szeretne leadni, forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeinken, és kérjen árajánlatot!

Ajánlatkérés
* Kérje ingyenes és kötelezettségmentes ajánlatunkat!