Nyitvatartási idő: H-P 08:00 - 16:00 |
Ajánlatkérés
Legjobb ajánlat

Trapézlemez szerelése: mit kell tudni róla?

A trapézlemez szerelése kifejezetten egyszerű, tehát akár házilag is elvégezhető, ám ehhez mindenképp be kell tartani a használati útmutatóban foglaltakat, illetve érdemes a lehető legnagyobb odafigyeléssel bánni a lemezekkel, hiszen csak ebben az esetben garantálható a nem csupán esztétikus, de tartós végeredmény.

Amennyiben nem rendelkezünk semmilyen tapasztalattal a trapézlemezek szerelése terén, érdemes lehet egy szakember segítségét kérni, és erre már csak azért is szükség lehet, mert a munka – tetőfedés esetén – a magasban zajlik, tehát veszélyes is lehet. Egy tapasztalt szakember számára ez nem jelent problémát, hiszen nem csak a trapézlemez szerelésében jártas, de a veszély minimalizálásában is.

És, ha már a veszélyekről esett szó, akkor kezdjük a legáltalánosabbal, ami a trapézlemez szerelése során előfordulhat: a vágott élek okozta sérüléssel. A lemez vágására ugyan nem mindig van szükség, hiszen akár pontos méretben is megrendelhető, ám, ha mégis, akkor a vágáshoz kizárólag vibrációs vágóeszközök, vagy a hagyományos lemezolló használható, ezek azonban sorjás éleket hagynak maguk után, ami könnyedén vág át mindent, ami az útjába kerül; egy rossz mozdulat, és már meg is történt a baleset.

Éppen ezért fontos az óvatosság, illetve a vágott élek azonnali megmunkálása, amihez speciális sorjaeltávolító szerszám ugyanúgy használható, mint egy reszelő, majd a sérült bevonatot pótolni is kell a korrózióvédelem érdekében. Ez utóbbihoz az általunk is forgalmazott javítófesték a legalkalmasabb, amely a lemezek bevonatával azonos színekben készül, így a javítás gyakorlatilag láthatatlan lesz.

És miért is fontos a fentebb említett vágóeszközök használata? A válasz a többi, vágásra használt eszközben rejlik; ezek a legtöbb esetben a flex, azaz a sarokcsiszoló vágókoronggal, vagy a lángvágó. Mindkettő komoly hőterhelésnek teszi ki a lemezt, ami egyrészt torzíthatja annak alakját, másrészt a poliészter bevonat is sérül – tulajdonképpen elolvad –, ami a korrózió gyors kialakulásához vezet. Ha ezek a problémák nem lennének elegendőek, akkor fontos tudni, hogy a nem előírásszerű vágás, vagyis az említett eszközök használata a garancia elvesztését is maga után vonja, ezt pedig jobb nem kockáztatni.

A trapézlemez szerelésének lépései

A trapézlemez szerelése több lépésből áll a vágás befejezése után; ezek a következők:

  • a tetőszerkezet ellenőrzése,
  • a lemezek felhelyezése és szakszerű rögzítése,
  • a megfelelő kiegészítők alkalmazása.

A tetőszerkezet ellenőrzése a szakszerű kivitelezésre vonatkozik; az átlók, illetve a síkok egyenessége a lényeg, mivel a trapézlemez szerelése során annak mindenhol fel kell feküdnie a tartószerkezetre. Ellenkező esetben ugyanis a lemezek a későbbiekben megsérülhetnek az erős szél hatására, ez pedig a tető beázásához vezet.

A felhelyezés és a szakszerű rögzítés a következő lépés, és itt van szükség a leginkább a precizitásra. Az első lemezeket mindig az eresz mentén, arra merőlegesen, derékszögben kell felszerelni; így kerülhető el a trapézlemezek „fogazottsága”, vagyis ereszcsatornára tartása, illetve attól eltartása. Amennyiben az első sort sikerült helyesen felszerelni, a továbbiakban már nem várható komolyabb probléma. Lényeges még, hogy az olyan tetőknél, ahol felső ereszszegélyt is beépítenek, úgy kell elhelyezni a lemezeket, hogy a fólián lecsapódó pára is az ereszcsatornába kerülhessen.

Hasonló a helyzet, ha a trapézlemezt falburkolatként alkalmazzuk, de a kerítéselemként történő felhasználás során is fontos figyelni a párhuzamosokra.

A trapézlemezek rögzítése során érdemes a megfelelő csavarokat alkalmazni – faszerkezetnél 4,8x35 mm-es bádogos csavart, fémszerkezetnél 4,8x19 mm-es önmetsző csavart –, és ezeket a gerincnél, az eresznél és a harántcsatlakozásoknál kell elhelyezni az alábbiak szerint:

  • minden második hullámvölgynél egy,
  • a köztes léceknél, a tetőn és a homlokzaton minden harmadik hullámvölgynél egy,
  • hosszanti átlapolásoknál pedig méterenként 2-3 csavar szükséges.

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy ha Ön nem rendelkezik tapasztalattal a trapézlemez szerelése terén, akkor mindenképp kérje szakember segítségét; kollégáink ebben is állnak rendelkezésére!

Trapézlemez-kiegészítők

A trapézlemez szerelésének utolsó lépése a megfelelő kiegészítők használata. Ezek tetőszerkezetenként eltérőek is lehetnek, de a többségük közös; ez utóbbi csoportba tartozik a trapézlemez-gerincelem, avagy -kúpelem, a gerinc-végelemek, a szegélylemezek, vagy a szélfogók, míg a "szabadon választható" kategóriát a hófogók, vagy épp a gerinc-fenékelemek erősítik.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az utóbbi kategóriába tartozó kiegészítőket is érdemes megrendelni és felszerelni, hiszen csakis így lehet tökéletes a végeredmény.

Említésre méltó kiegészítő továbbá a páraáteresztő fólia, ami a tetőszerkezetet óvja a nedvességtől és a szélzárásban is szerepet játszik; közvetlenül a hőszigetelésre, a trapézlemez alá kell elhelyezni.

Amennyiben kérdése lenne a trapézlemez szerelésével kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeinken!

Ajánlatkérés
* Kérje ingyenes és kötelezettségmentes ajánlatunkat!